
Sprawa Dawida Kacprzyka, byłego koordynatora SOR-u w Warszawskim Szpitalu Południowym, wywołała dyskusję o funkcjonowaniu publicznej ochrony zdrowia. Według ustaleń portalu Zero.pl, lekarz miał stworzyć nieoficjalną ścieżkę przyjęć, z której korzystali politycy Koalicji Obywatelskiej i członkowie ich rodzin. Po ujawnieniu tych informacji Kacprzyk zrezygnował z członkostwa w KO i mandatu radnego dzielnicy Ursus, szpital rozwiązał z nim umowę, a władze Warszawy odwołały zarząd placówki. W związku z tym zapytaliśmy czytelników, jak oceniają działanie systemu ochrony zdrowia w Polsce. Sondę, której wyniki opisujemy, znajdziesz pod artykułem: „Jestem zszokowana”. Rzeczniczka klubu KO reaguje na rewelacje byłego ordynatora.
System ochrony zdrowia oceniono w naszej sondzie. Jedna odpowiedź zdecydowanie dominowała
Najwięcej osób oceniło działanie systemu ochrony zdrowia w Polsce negatywnie. Taką odpowiedź wybrało 2907 uczestników, czyli 88,49 procent. Pozytywne zdanie na ten temat miało 245 głosujących (7,46 proc.). Z kolei 133 naszych czytelników (4,05 proc.) wskazało odpowiedź „nie mam zdania”. Łącznie w sondzie oddano 3285 głosów, a wyniki zebraliśmy 26 czerwca 2026 roku.
Nowe informacje ze Szpitala Południowego. Były ordynator zabrał głos
We wtorek 23 czerwca były ordynator oddziału chirurgii Warszawskiego Szpitala Południowego Emil Jędrzejewski w rozmowie z Krzysztofem Stanowskim na Kanale Zero mówił o nieprawidłowościach, które, według niego, miały występować w placówce. Twierdził, że problem dotyczył organizacji pracy Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oraz sposobu wykonywania procedur medycznych. Przekazał również, że część pacjentów miała przez wiele godzin pozostawać bez odpowiedniej opieki.
Następnego dnia do słów byłego ordynatora odniosła się na antenie TVP Info rzeczniczka klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej Dorota Łoboda. Powiedziała, że jest zszokowana ujawnionymi informacjami. Zapowiedziała również kontrole, które mają zweryfikować, czy pacjenci byli przyjmowani na SOR zgodnie ze swoim stanem zdrowia oraz obowiązującymi procedurami, a także zaznaczyła, że dokumentacja medyczna prawdopodobnie została już zabezpieczona.
Prokuratura reaguje na wypowiedzi byłego ordynatora. Emil Jędrzejewski ma zostać przesłuchany
Wypowiedzi Emila Jędrzejewskiego stały się również przedmiotem zainteresowania prokuratury. Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Waldemar Żurek poinformował w Porannej rozmowie RMF FM, że były ordynator ma zostać przesłuchany w związku z jego relacją o możliwych błędach medycznych i nieprawidłowościach w Szpitalu Południowym. Zapowiedział także szybkie zabezpieczenie wszystkich dowodów, które wskaże lekarz, oraz ponowną analizę postępowań dotyczących zgonów w placówce.
Żurek zaznaczył, że zaplanowane czynności mają pomóc w dokładnym wyjaśnieniu sprawy. Podkreślił, że przesłuchanie ma służyć zgromadzeniu jak największej liczby informacji i zabezpieczeniu materiału dowodowego, a nie wywieraniu presji na lekarzu. Dodał również, że jeśli w toku śledztwa potwierdzą się informacje o wcześniejszym przekazaniu sygnałów władzom Warszawy, prokuratura może przesłuchać także prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego.











