
Posiedzenie rozpoczęło się od złożenia wniosku o odwołanie Renaty Kaznowskiej, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy odpowiedzialnej za obszar ochrony zdrowia.
Radni zawnioskowali także o odwołanie Tomasza Menciny, który zajmuje się w stolicy bezpieczeństwem i zarządzaniem kryzysowym, oraz Aldony Machnowskiej-Góry, która poza pracą w strukturach miasta zasiadała też w radzie nadzorczej Szpitala Południowego.
Więcej informacji wkrótce…
Warszawa. Rafał Trzaskowski z problemami
Na czwartek zaplanowano dwie sesje rady m.st. Warszawy. W pierwszej części odbędzie się sesja absolutoryjna, na której radni zadecydują o udzieleniu wotum zaufania i absolutorium dla prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Po jej zakończeniu odbędzie się sesja nadzwyczajna.
W jej trakcie włodarz miasta przedstawi informacje na temat aktualnej sytuacji w Szpitalu Południowym w Warszawie. Radni wysłuchają także raportu o stanie miasta oraz sprawozdania z wykonania budżetu za rok 2025.
We wtorek Anna Maria Żukowska, przewodnicząca struktur Nowej Lewicy w Warszawie, poinformowała, że warszawski zarząd ugrupowania podjął decyzję o głosowaniu za nieudzieleniem Trzaskowskiemu absolutorium.
Decyzja stanowiła przede wszystkim gest symboliczny, jako że klub radnych Koalicji Obywatelskiej w radzie Warszawy liczy 36 osób – posiada zatem wyraźną większość.
Afera w Szpitalu Południowym. Głosowanie w Radzie Warszawy
Notowania Rafała Trzaskowskiego w Warszawie w ostatnich dniach mocno się pogorszyły w związku z ujawnieniem przez dziennikarzy portalu Zero nieprawidłowości w Szpitalu Południowym.
Jak wynika z medialnych ustaleń, kierownik tamtejszego SOR-u, radny KO Dawid Kacprzyk, mimo braku specjalizacji objął kierownicze stanowisko, na którym w 2025 roku zarobił 1,6 mln złotych. W placówce miał funkcjonować także tzw. „salonik VIP”, w ramach którego politycy Koalicji Obywatelskiej byli przyjmowani bez kolejki, oczekiwali także na usługi medyczne w osobnym pokoju.
W kolejnych dniach na jaw wychodziły kolejne szczegóły. Emil Jędrzejewski, były ordynator Oddziału Chirurgii w placówce, twierdzi, że na SOR-ze miało dochodzić do wadliwego wykonywania procedur medycznych, co w niektórych przypadkach miało kończyć się śmiercią pacjentów. Za działania te obwinił on Kacprzyka wprost twierdząc, że były koordynator SOR-u sam wielokrotnie popełniał błędy lekarskie.
Sam Kacprzyk, który zrezygnował zarówno z mandatu radnego, jak i pracy w Szpitalu Południowym, odrzuca te oskarżenia. Jego pełnomocnik, mecenas Jacek Dubois zapowiedział pozew przeciwko byłemu ordynatorowi oddziału chirurgii.

