
-
Prezydent Karol Nawrocki nie został zaproszony na Konferencję na rzecz Odbudowy Ukrainy w Gdańsku.
-
Według Marcina Przydacza organizatorem konferencji jest rząd, a zaproszenia do partnerów zagranicznych wystosowywali premier Donald Tusk i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
-
W tle wydarzenia pozostaje kwestia odebrania przez Karola Nawrockiego Orderu Orła Białego Wołodymyrowi Zełenskiemu związana z nadaniem przez niego imienia „bohaterów UPA” jednej z jednostek wojskowych.
-
Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Interii, otwiera się w nowym oknie
W poniedziałek podczas briefingu prasowego Marcin Przydacz był pytany o ewentualny udział prezydenta Karola Nawrockiego w wydarzeniu Ukraine Recovery Conference – spotkaniu przywódców państw wspierających Ukrainę, a także ministrów, inwestorów i przedstawicieli firm zainteresowanych inwestowaniem w odbudowę Ukrainy. Wydarzenie odbędzie się w czwartek i piątek w Gdańsku. Jej współorganizatorami będą Polska oraz Ukraina.
Karol Nawrocki nie pojedzie do Gdańska. „Nie otrzymał zaproszenia”
Szef Biura Polityki Międzynarodowej podkreślił, że Karol Nawrocki nie otrzymał zaproszenia na konferencję w Gdańsku. Jak mówił, organizatorem wydarzenia jest polski rząd. Dodał, że według jego wiedzy na wydarzenie zaproszenia do partnerów zagranicznych wspólnie wystosowywali premier Donald Tusk i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
– Widziałem takie zaproszenia, które pokazywali mi partnerzy z zagranicy, pytając czy prezydent Nawrocki również wybiera się na konferencję. Odpowiadałem zgodnie z prawda, że prezydent nie został zaproszony, więc nie wybiera się na imprezę, na którą nie został zaproszony przez premiera Donalda Tuska. Nie wybiera się też żaden z podległych mu urzędników z uwagi na brak zaproszeń – przekazał Przydacz.
Rzecznik rządu Adam Szłapka został zapytany przez PAP o to, z czego wynika niewystosowanie zaproszenia dla prezydenta. – Z formuły wydarzenia – poinformował Szłapka. – Pałac Prezydencki nie wykazywał też żadnego zainteresowania udziałem w Konferencji na rzecz Odbudowy Ukrainy – dodał rzecznik rządu.
Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, pytany o brak zaproszenia dla Nawrockiego, podkreślił, że wydarzenie ma „inny charakter niż kurtuazyjne wizyty”. – Ta konferencja ma charakter bardzo praktyczny. Takie były założenia i Polskę reprezentuje premier Tusk, jest współgospodarzem – mówił minister. Ocenił, że brak zaproszenia dla prezydenta „nie oznacza faux pas ani zgrzytu”.
Z kolei doradca prezydenta Ukrainy ds. komunikacji Dmytro Łytwyn, komentując na prośbę PAP brak zaproszenia dla Karola Nawrockiego, napisał: „Nie wypada nam zapraszać pana prezydenta Polski na wydarzenie odbywające się w polskim mieście. To wewnętrzna sprawa Polski„.
Konferencja ws. Ukrainy w Gdańsku. Przydacz z wezwaniem do Tuska
Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej mówił także podczas briefingu, że konferencja w Gdańsku to „inicjatywa w pełni rządowa”. Według niego poprzednie edycje, które odbywały się w innych europejskich krajach, „koncentrowały się na zbieraniu pieniędzy dla Ukrainy”.
Prezydencki minister wyraził nadzieję, że podczas tegorocznej edycji wydarzenia Tusk „skoncentruje się na interesie RP, aniżeli tylko na zbieraniu pieniędzy dla Wołodymyra Zełenskiego”.
– Wsparcie militarne, polityczne dla walczącej z Rosją Ukrainy jest wartościowe, ale jeśli chodzi o same środki finansowe, ostatnie skandale korupcyjne, widać, że wokół Zełenskiego zgromadziła się grupa korupcjonerów, ludzi, którzy kradli pieniądze, także zbierane dla Ukrainy na całym świecie na jej walkę z Rosją – ocenił Przydacz.
Spór wokół Orderu Orła Białego. Odznaczenie trafiło do Polski
W opinii Przydacza Zełenski „szuka sposobów, jak odwrócić uwagę od swoich problemów korupcyjnych”. – Coraz szerzej mówi się na świecie, jak dużo pieniędzy zostało ukradzionych przez Ukraińców związanych z ekipą Zełenskiego – stwierdził szef Biura Polityki Międzynarodowej. – Próbuje się odwracać uwagę wywołując spory natury historycznej – dodał.
W tle konferencji w Gdańsku jest odebranie prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu Orderu Orła Białego przez prezydenta Karola Nawrockiego. Jest to pokłosie nadania przez ukraińskiego przywódcę imienia „bohaterów UPA” jednej z ukraińskich jednostek wojskowych.
Rzecznik prezydenta Rafał Leśkiewicz w „Gościu Wydarzeń” poinformował, że do Kancelarii Prezydenta trafiło odebrane Zełenskiemu odznaczenie. – Formalnie musi nastąpić też ścieżka opublikowania postanowienia prezydenta z kontrasygnatą premiera. Premier musi złożyć podpis pod postanowieniem, które będzie opublikowane w Monitorze Polskim – wyjaśnił Leśkiewicz.
-
Zełenski komentuje decyzję Nawrockiego. „On powiedział mi otwarcie”
-
Ukraiński dyplomata porównał Polskę do Rosji. W tle spór o UPA













