Nawrocki bez zaproszenia na konferencję o Ukrainie. „Pan prezydent ma swoje miejsce”

W czwartek i piątek w Gdańsku odbędzie się Konferencja na rzecz Odbudowy Ukrainy, czyli spotkanie przywódców państw wspierających Ukrainę, a także ministrów, inwestorów i przedstawicieli firm zainteresowanych inwestowaniem w odbudowę Ukrainy. W poniedziałek szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz poinformował, że Karol Nawrocki nie otrzymał zaproszenia na wydarzenie. – Prezydent nie został zaproszony, więc nie wybiera się na imprezę – przekazał prezydencki minister.

Kosiniak-Kamysz o braku zaproszenia dla Nawrockiego na konferencję ws. Ukrainy

Do sprawy po południu odniósł się na konferencji prasowej w Madrycie Władysław Kosiniak-Kamysz. Pytany o brak zaproszenia Nawrockiego na wydarzenie podkreślił, że ma ona „inny charakter niż kurtuazyjne wizyty”. – Ta konferencja ma charakter bardzo praktyczny. Takie były założenia i Polskę reprezentuje premier Tusk, jest współgospodarzem. Więc nie ma tutaj, myślę, ani faux-pas, ani zgrzytu – powiedział szef MON.

Zobacz wideo Politycy w Sejmie: Zełenski popełnił błąd, ale to Nawrocki powinien się cofnąć

Według Kosiniaka-Kamysza, ważne jest, aby wrócić do dialogu opartego o gospodarkę, przyszłość, wspólne bezpieczeństwo przy „szacunku i niezapominaniu o historii i o tych sprawach ważnych dla nas, o uszanowaniu pamięci o ofiarach ludobójstwa na Wołyniu”. Dodał, że w poniedziałek dotarło do niego wezwanie od Polskiej Rady Biznesu i Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, aby „wrócić do dialogu, budowy przyszłości, gospodarki, wspólnych pozycji”. 

Dopytany, czy w tym kontekście należy odsunąć prezydenta od relacji polsko-ukraińskich, szef MON podkreślił, że w tej sprawie „nie chodzi o to, żeby odsuwać, pan prezydent ma swoje miejsce”.

Szef MON zaapelował do Nawrockiego o rozmowę z Zełenskim

– Myślałem, że bardziej ofensywnie uda mu się przejść do dialogu z Ukrainą, z prezydentem Zełenskim, doprowadzić do tej rozmowy, której oczekiwaliśmy (…). Nie udało się to panu prezydentowi, ale nie znaczy to, że on nie ma do odegrania ważnej roli. Ma konstytucyjną rolę (…), ale nie tą, która wykracza poza konstytucję, bo Pałac Prezydencki ma często tendencję innego interpretowania albo nadużywania uprawnień prezydenta i przekraczania uprawnień konstytucyjnych – ocenił.

Kosiniak-Kamysz zaapelował też do Nawrockiego o rozmowę z Zełenskim i „wytłumaczenie, jak bolesna była decyzja prezydenta Zełenskiego”. Chodzi o nadanie imienia „Bohaterów UPA” jednej z jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy.

Przed konferencją Kosiniak-Kamysz napisał we wpisie na X, że „nie da się zbudować przyjaznych stosunków z pominięciem historycznej prawdy i stale eskalując napięcia”. „Czas na to, by wsłuchując się w głos polskich przedsiębiorców, wrócić do dialogu, który nie zaprzepaści szansy na rozwój gospodarczy i bezpieczeństwo w regionie” – dodał.

Konferencja na rzecz Odbudowy Ukrainy w Gdańsku

W tle konferencji w Gdańsku jest odebranie prezydentowi Ukrainy Orderu Orła Białego przez Nawrockiego. W odpowiedzi ukraiński lider oświadczył, że odesłał odznaczenie.

Polska jest tegorocznym gospodarzem Ukraine Recovery Conference (URC 2026) – dorocznego spotkania przywódców państw wspierających Ukrainę, a także ministrów, inwestorów i przedstawicieli firm zainteresowanych inwestowaniem w odbudowę Ukrainy. Celem konferencji jest mobilizacja i skoordynowanie działań służących odbudowie kraju, który od 2022 r. odpiera rosyjską agresję. W poprzednich latach Konferencja na rzecz Odbudowy Ukrainy odbywała się w Rzymie, Berlinie, Londynie i Lugano. 

Udział
Exit mobile version