
Zgłoszenie o ataku służby dostały w czwartek po godz. 18. Napastnik, 19-letni Polak, wszedł do szpitala, a następnie do sal szpitalnych, gdzie zaatakował nożem dwie pacjentki. Zareagowali lekarz i jedna z pielęgniarek. 19-latek został zatrzymany.
Łącznie poszkodowane zostały cztery osoby: lekarz, pielęgniarka i dwie pacjentki. Stan trzech rannych – lekarza i pacjentek – jest poważny, ale stabilny. Mają rany kłute klatki piersiowej, a jedna z tych osób również rany szyi. Poszkodowana pielęgniarka doznała obrażeń ręki.
Atak w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Lekarz „wykazał się bohaterskim czynem”
Wiadomo, że 19-latek użył kilkudziesięciocentrymetrowego noża. Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Jastrzębiu-Zdroju Robert Ostrowski poinformował, że napastnika obezwładnił i przytrzymał do przyjazdu służb lekarz, który został poszkodowany. – Wykazał się bohaterskim czynem – podkreślił.
„Informujemy, że Pacjenci oraz Personel są bezpieczni, a sytuacja została opanowana. Wszystkie niezbędne procedury z udziałem służb zostały wdrożone zgodnie z obowiązującymi standardami bezpieczeństwa” – podkreśliła placówka w oświadczeniu wydanym po godz. 20.
Resort zdrowia przekazał, że wraz ze śląskim oddziałem NFZ „pozostaje w stałym kontakcie z urzędem wojewódzkim, dyrekcją szpitala oraz właściwymi służbami”. „Na bieżąco monitorujemy sytuację i jesteśmy gotowi zapewnić wszelkie niezbędne wsparcie” – zapewniło ministerstwo. Do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Jastrzębiu-Zdroju pojechała dyrektor śląskiego oddziału NFZ Katarzyna Adamek.
Incydent w Raciborzu
Na początku czerwca Komenda Powiatowa Policji w Raciborzu poinformowała o 71-letnim mężczyźnie, który groził nożem personelowi lokalnego szpitala. Jak ustalono, był on pacjentem, któremu personel zwrócił uwagę na niestosowne zachowanie. Wówczas wyjął nóż i zaczął grozić lekarzom oraz pielęgniarkom. Mężczyzna został zatrzymany. Przedstawiono mu zarzut kierowania gróźb karalnych wobec personelu medycznego. Objęto go dozorem policyjnym












