Padł rekord temperatury w Polsce. Wkrótce może zostać pobity. Synoptycy o nawet 42 st. w niedzielę

Dyrektor Centrum Meteorologicznej Osłony Kraju IMGW-PIB, doktor Grzegorz Duniec, poinformował w TVN24, że według wstępnych wyliczeń w sobotę 27 czerwca na stacji meteorologicznej w Słubicach odnotowano temperaturę 38,9 stopnia Celsjusza. Według CMM IMGW wyniosła ona 38,5 st. C, ale – jak zaznaczył TVN24 – może to ulec zmianie podczas weryfikacji. 


Zobacz wideo

Czy możesz ufać prognozom pogody?! Pytamy prof. Mariusza Figurskiego, eksperta IMGW

Była to najwyższa wartość, jaką kiedykolwiek odnotowano w czerwcu w Polsce. Dotychczasowy rekord ciepła we wspomnianym miesiącu wynosił 38,3 stopnia Celsjusza. Taką wartość odnotowywano w 2019 roku w Cebrze (woj. dolnośląskie), w Radzyniu (woj. lubuskie) oraz w 2022 roku w Słubicach (woj. lubuskie). Rekordowe temperatury na ziemiach polskich odnotowywano z kolei w Ścinawie (40,5 st. C, 20-22 sierpnia 1943 r.), Prószkowie (40,2 st. C, 29 lipca 1921 r.) i Zbiersku (40 st. C, 29 lipca 1921 r.). W historii najnowszej najwyższe temperatury notowano m.in. w Cebrze (39 st., 8 sierpnia 2015 r.), Silniczce (38,9 st. C, 8 sierpnia 2013 r.), Krzyżu (38,3 st. C, 8 sierpnia 2015 r.), Radzyniu (38,3 st. C, 26 czerwca 2019 r.) i Słubicach (38,3 st. C, 19 czerwca 2022 r.).

Alerty IMGW

Ostrzeżenia IMGW trzeciego stopnia obowiązują na terenie województw: kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, lubuskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. Z kolei drugi stopień obowiązuje w woj. warmińsko-mazurskim, na północy woj. pomorskiego, we wschodnich powiatach woj. zachodniopomorskiego, na północy woj. podlaskiego i w powiecie tatrzańskim (woj. małopolskie).

Ostrzeżenia IMGW Fot. IMGW

Jaka będzie pogoda?

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje upały. W miejscach, gdzie obowiązują ostrzeżenia trzeciego stopnia, temperatura maksymalna w niedzielę i poniedziałek wyniesie od 35 do 39 stopni. Z kolei w nocy termometry wskażą od 18 do 25 stopni. Nieco chłodniej będzie w województwach, na których obowiązuje drugi stopień. Temperatura maksymalna wyniesie tam w niedzielę od 34 do 37 stopni, a w nocy od 19 do 23 stopni. Synoptycy przewidują, że w poniedziałek termometry wskażą tam od 30 do 34 stopni.

Wcześniej synoptycy informowali, że „kulminacja upałów przewidywana jest w niedzielę, kiedy na zachodzie kraju temperatura może lokalnie osiągnąć 42 stopnie Celsjusza, a punktowo niewykluczone są wartości jeszcze wyższe”. W centrum kraju termometry miały wskazać 38-40 stopni, a na wschodzie 36-38 stopni. „Istnieje możliwość zbliżenia się do historycznego rekordu temperatury w Polsce z 1921 roku (40,2 stopni)” – napisali synoptycy.

Problemy z upałami

Upały spowodowały liczne utrudnienia, o których informowaliśmy podczas relacji na Wyborcza.pl. Jeden z incydentów dotyczył pociągu relacji Zakopane-Gdynia, który przez dwie godziny stał w polu z powodu awarii przed Januszowicami (woj. małopolskie). „Ludzie gnieżdżą się w jedynym wagonie z klimatyzacją. Mdleją i wychodzą na tory” – pisał nam pan Rafał. Jak ustaliliśmy, do podróżnych zostali wysłani strażacy z lokalnej OSP i policja, którzy dostarczyli im wodę. O sytuacji będziemy Państwa informowali również podczas relacji na żywo w niedzielę.

Udział