
-
IMGW ogłosił ostrzeżenia drugiego stopnia przed wysokimi temperaturami w 10 województwach.
-
Ministerstwa przekazały zalecenia mające zapewnić bezpieczeństwo obywatelom podczas nadchodzącej fali upałów.
-
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa oraz Ministerstwo Zdrowia zaleciły schładzanie organizmu, regularne nawadnianie i śledzenie komunikatów, podkreślając szczególne zagrożenie dla dzieci, seniorów i osób przewlekle chorych.
-
W weekend i na początku tygodnia temperatury mogą sięgnąć 39 st. C, a lokalnie nawet około 40.
-
Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Interii, otwiera się w nowym oknie
W związku ze zbliżającym się w najbliższych dniach apogeum upałów na pogorszenie się sytuacji pogodowej przygotowują się polskie ministerstwa oraz Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Specjaliści przygotowali zestaw rekomendacji, w których radzą Polakom jak się zachować wobec nadchodzącej fali upałów.
Słońce czy deszcz? Sprawdź najlepsze prognozy dla swojego regionu na Pogoda Interia
„Trzy proste zasady” na upał. Wydano rekomendacje
„Pamiętaj, że temperatury powyżej 30 st. C to nie tylko uciążliwość, ale realne zagrożenie dla zdrowia i życia, szczególnie dla dzieci, seniorów i osób przewlekle chorych. Nie lekceważ go!” – ostrzega Ministerstwo Zdrowia na Facebooku.
W obliczu fali gorąca, której apogeum przypadnie na weekend i początek przyszłego tygodnia, ministerstwo przybliża „trzy proste zasady„, które „pomogą bezpiecznie przetrwać upały”. Według ekspertów podczas upalnych dni trzeba:
-
Schładzać się i unikać bezpośredniego kontaktu ze słońcem. „W miarę możliwości wybieraj lekką, przewiewną odzież, która pozwoli skórze oddychać. Pamiętaj o kremie z filtrem”.
-
Nawadniać się. „Pij więcej wody niż zwykle. Nie czekaj na pragnienie, tylko regularnie uzupełniaj płyny. Unikaj alkoholu i słodkich napojów, które mogą odwadniać organizm”.
-
Sprawdzać lokalne wiadomości, prognozy pogody i alerty RCB. „Zwracaj uwagę, jak czują się osoby w Twoim otoczeniu”.
W komunikacie podkreślono, że w przypadku możliwego zagrożenia życia lub zdrowia należy dzwonić po pomoc pod numer 112. Oprócz tego nad wodą o pomoc można prosić pod numerem 601 100 100.
Podobne zalecenia wydało również Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Oprócz regularnego nawadniania, ochrony głowy przed słońcem, noszenia lekkiej i przewiewnej odzieży oraz ograniczenia przebywania na dworze w najcieplejszych godzinach dnia podkreśla też, by „nigdy nie zostawiać dzieci ani zwierząt w samochodzie”.
RBC zwraca też uwagę, że „wysokie temperatury mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia, szczególnie dla dzieci, seniorów oraz osób przewlekle chorych”.
Na nadejście najwyższych od początku roku temperatur przygotowuje się również Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
„Czuwamy nad sytuacją”. Przygotowano szereg rekomendacji
„Służby w gotowości przed falą upałów. Czuwamy nad sytuacją pogodową” – poinformowało we wtorek MSWiA przed pilną naradą przedstawicieli różnych resortów.
Strategię postępowania w obliczu upałów omawiali reprezentanci nie tylko ministerstwa spraw wewnętrznych, zdrowia czy RCB, lecz również resortu spraw zagranicznych, infrastruktury, energii, rodziny, pracy i polityki społecznej oraz klimatu i środowiska.
W środę opublikowano zestaw rekomendacji. Specjaliści zalecają między innymi, by:
-
uroczystości szkolne i inne z udziałem dzieci i młodzieży organizowano w godzinach porannych;
-
maksymalnie skracać wydarzenia organizowane na otwartej przestrzeni;
-
na imprezach zapewnić stały dostęp do wody pitnej;
-
zwracać uwagę na seniorów, osoby samotne, przewlekle chore, w kryzysie bezdomności czy osoby z niepełnosprawnościami;
-
organizować i udostępniać „miejsca chłodu” w budynkach użyteczności publicznej lub innych odpowiednich obiektach;
-
uruchamiać kurtyny wodne tam, gdzie jest dużo pieszych;
-
zwiększyć monitoring zagrożenia pożarowego;
-
ewentualnie ograniczyć dostęp do lasów.
Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej fala upałów nasili się od czwartku i w weekend oraz na początku przyszłego tygodnia osiągnie apogeum.
W środę po południu IMGW wystosował ostrzeżenia drugiego stopnia z powodu upałów dla łącznie 10 województw, czyli:
-
lubuskiego
-
południowo-zachodniej części zachodniopomorskiego;
-
wielkopolskiego;
-
większości dolnośląskiego (bez powiatów na południu);
-
opolskiego;
-
łódzkiego;
-
północno-wschodniej części śląskiego;
-
południowej połowy kujawsko–pomorskiego;
-
zachodnich krańców świętokrzyskiego;
-
centralnej i zachodniej części mazowieckiego.
W dużej części Polski temperatura może osiągnąć w tym czasie od 30 do 35 st. C, zaś w niedzielę i poniedziałek lokalnie – głównie na zachodzie i w centrum – może dochodzić nawet do 36-39 stopni Celsjusza. W tym czasie mogą też występować noce tropikalne, podczas których temperatura nie spada poniżej 20 stopni.
Synoptycy IMGW zwracają uwagę, że podczas tych upalnych dni głównym zagrożeniem jest zwiększone ryzyko udarów cieplnych i odwodnienia, wzrost zagrożenia pożarowego, obciążenie infrastruktury energetycznej czy utrudnienia w pracy lub przebywaniem na otwartej przestrzeni.
Do tego pod koniec weekendu i na początku przyszłego tygodnia dojdą lokalne burze, więc groźny będzie już nie tylko sam upał.













