
-
W maju w Polsce zebrano ok. 600 mln opakowań w systemie kaucyjnym. W sumie zwrócono już 1,6 mld puszek i butelek.
-
Wakacje stawiają przed systemem wyzwania logistyczne, dlatego planowane są mobilne butelkomaty oraz zwroty kaucji na karty płatnicze.
-
Jesienią może zapaść decyzja o rozszerzeniu systemu kaucyjnego o małe szklane opakowania, tzw. małpki.
-
Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej serwisu, otwiera się w nowym oknie
W sumie w Polsce są już 62 tys. punkty zbiórki opakowań w systemie kaucyjnym. 13 tys. z nich to automaty, z których Polki i Polacy korzystają najczęściej. – System kaucyjny staje się powoli naszą codziennością – oceniła przedstawicielka rządu.
Nowe dane o systemie kaucyjnym. Zebrano 1,6 mld opakowań
– Szczególnie cieszy nas postawa małych i średnich przedsiębiorców. Aż 32 tys. punktów zbiórki to sklepy poniżej 200 metrów kwadratowych – zaznaczyła Anita Sowińska.
Z miesiąca na miesiąc Polki i Polacy oddają coraz więcej puszek i butelek. W ostatnim czasie poziom zbiórki prezentuje się następująco:
-
marzec: 220 mln opakowań;
-
kwiecień: 480 mln opakowań;
-
maj: 600 mln opakowań.
Widać więc wyraźny trend wzrostowy, choć warto zaznaczyć, że samych napojów w butelkach PET sprzedaje się średnio w Polsce ok. 1 mld miesięcznie. To znaczy, że w nadchodzących miesiącach zwrotów będzie prawdopodobnie jeszcze więcej.
Operatorzy systemu kaucyjnego szykują się do ciężkich wakacji
Przed systemem kaucyjnym jednak duże wyzwanie – w okresie wakacyjnym sprzedawanych jest najwięcej napojów, a dodatkowym utrudnieniem jest logistyka związana z wyjazdami. Aby temu sprostać, operatorzy chcą m.in. instalować mobilne butelkomaty w turystycznych kurortach nad Bałtykiem oraz umożliwiać zwrot kaucji na karty płatnicze.
Resort klimatu ocenia jednocześnie, że system kaucyjny realnie wpłynął już na stan środowiska w Polsce. Wolontariusze, którzy sprzątali odpady np. nad Odrą relacjonują, że na setki zebranych kilogramów śmieci znaleźli zaledwie kilka-kilkanaście opakowań kaucyjnych.
– Wszyscy widzimy, że system kaucyjny realnie wpłynął na nasze środowisko – powiedziała wiceministra Anita Sowińska. – Odpadów w środowisku jest po prostu mniej – oceniła.
Kolejny krok: małpki w systemie kaucyjnym
Ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała w środę, że decyzja o ew. rozszerzeniu systemu kaucyjnego o tzw. małpki może zapaść jesienią tego roku.
– Jeżeli chodzi o rozszerzenie systemu kaucyjnego, taką decyzję będziemy mogli podjąć po okresie lata, jesienią, jeśli uznamy, że system kaucyjny funkcjonuje stabilnie i kompleksowo, obsługując skale zwrotu opakowań, które są charakterystyczne dla naszego rynku. Okres wiosny i lata jest okresem wzmożonego spożywania napojów z uwagi na wysokie temperatury i też wiąże się logistycznie z większą liczbą opakowań, które będą do systemu wracać – powiedziała szefowa MKiŚ w rozmowie z PAP.
Jak dodała, gdy resort uzna, że system działa stabilnie, a logistyka została poprawiona, będzie można myśleć o podjęciu działań legislacyjnych zmierzających do rozszerzenia systemu o małe jednorazowe szklane opakowania. – Głównie to jest ten wątek, który chcielibyśmy podjąć jako kolejny – wskazała.

